Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nową, drugą, edycję Festiwalu „WłóczyKijki”, która odbędzie się w sobotę 18.marca w Europejskim Centrum Spotkań przy ul. Leśnej 1 w Barlinku.
We współczesnym świecie podróż staje się nieodłącznym elementem codzienności. Nieustannie opuszczamy znaną, bezpieczną, „naszą” przestrzeń życiową i udajemy się na poznawanie “Innego”. Przemiany społeczne i wydarzenia polityczne powodują, że nawet jeśli sami się na to nie zdecydujemy, to “Inny” wcześniej lub później zapuka do naszych drzwi.
Nieustannie odbywamy podróż. Czasem ta podróż ma wymiar konkretny – pakujemy do plecaka czy walizki potrzebne rzeczy, realnie przemieszczamy się w inny rejon świata – pieszo lub za pomocą pojazdów. Przekraczamy fizyczne granice własnego terytorium. Terytorium, o którym mówimy „nasze”, a które jest “nasze” przecież tylko umownie i tylko na chwilę, w porównaniu z różnorodnością form życia i wiekiem Ziemi. Bywa, że podróż ma wymiar wirtualny – gotujemy potrawy według receptur ludzi z innych kultur, czytamy książki, oglądamy filmy i fotografie o zwyczajach ludzi „stamtąd”, zapraszamy do siebie gości z różnych stron. Czasem (a może zawsze?) jest to podróż do wnętrza “ja” – sami dla siebie jesteśmy obiektem zaciekawienia i poznania. Każda z tych podróży wymaga od nas bowiem dokonania zmian w widzeniu i rozumieniu świata, siebie, drugiego człowieka, przygotowania się na niespójność docierających informacji, niekonsekwencję i sprzeczność poznawanych fragmentów rzeczywistości. Wymusza ciągłą zmianę postępowania i doraźność decyzji. Stajemy się nomadami, koczownikami, czy tego chcemy czy nie, mimo woli jesteśmy spacerowiczami, włóczęgami, czy turystami. Chociaż takie sposoby i ścieżki życia występowały też dawniej, jednak ich rola była marginalna – obecnie stały się codziennością. Do niedawna, w tradycyjnym społeczeństwie były przedmiotem wyboru – teraz nie wybiera się ich. Po prostu są.
Nikt nie pyta, czy wyruszysz w podróż. Ty już jesteś w podróży.
Festiwal Podróży i Podróżników „WłóczyKijki” wyznaczył sobie zadanie przyjrzenia się temu, jak ludzie podróżują. Tak było w roku poprzednim, w tym mamy podobny zamiar.
Zapraszamy Podróżników do podzielenia się swoją relacją z Drogi. Zakładamy, że nie da się tych doświadczeń w żaden sposób wartościować – na lepsze i gorsze, ciekawe i nieciekawe. W każdej wyprawie miejsce dotarcia jest z góry wyznaczone, choć z reguły podróżnik nie był tam jeszcze nigdy i nie ma dokładnego wyobrażenia o tym, jak owo miejsce wygląda. Mimo, że o podróżowaniu napisano całe tomy, nikt nie napisał przewodnika, który byłby uniwersalny i wystarczający. Dziś przeobrażenia polityczne dodatkowo tę drogę czynią jeszcze bardziej wyboistą, krętą i mało przewidywalną. Wymyka się ona wszelkim próbom zaplanowania, nie pozwalała posłużyć się gotową mapą.
„WłóczyKijki” zapraszają zatem:
„Chodź do kręgu, siadaj przy ogniu, opowiedz o swojej podróży, posłuchaj opowieści innych podróżników, posil się i ruszaj dalej, bo świat nie czeka…”.
Na takie zaproszenie odpowiedzieli wspaniali podróżnicy, włóczędzy, nomadzi, turyści:
– Arkady Paweł Fiedler, wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, który zrealizował cykl “Po Drodze – Małym Fiatem” wzdłuż granic Polski, następnie z Egiptu do RPA, a całkiem niedawno przejechał nim w Afryce 11 krajów i ponad 16 tys. km.;
– Anna Jaklewicz – podróżniczka, antropolog, z wykształcenia archeolog, podczas misji archeologicznych w Sudanie poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji, w Egipcie dzieliła się swą wiedzą o starożytnych kulturach z turystami, a w końcu przemierzyła Azję, w tym Chiny;
– Ela Białosowska, barlinianka, która w zeszłorocznej edycji opowiedziała o autostopowej wyprawie na Saharę, w tym roku podzieli się wrażeniami ze swojej nowej włóczęgi po świecie;
– Sławomir Makaruk – sam pisze o sobie „jestem łowcą-zbieraczem, od zawsze podróżowałem daleko, intensywnie i niebezpiecznie”, zaczął od podróżniczych książek, potem szybko przeniósł się do zalanych wodą jaskiń cenotes na półwyspie Jukatan na prawie pół roku, i tak od ponad 35 lat jest w drodze: szuka skarbów, spływa amazońskimi rzekami, włóczy się po Kalahari i Borneo, nurkuje na Madagaskarze;
– Maria i Bogdan Gontowie – znani w okolicy Gorzowa jako “Go(n)towiec Podróżny, czyli podróże małe i duże małżeństwa skażonego syndromem włóczykija”, zadziwieni tym, jak wygląda świat tuż za rogatkami miasta, z ciekawością dziecka odwiedzają okoliczne wsie i bezdroża, chętnie opowiadają o swoim zachwycie;
– Stare Wilki i Młode Wilczki z obchodzącego w tym roku 50-lecie swego istnienia – Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek, podzielą się swoimi opowieściami o dalekich morzach i oceanach, a także o całkiem bliskich jeziorach i szuwarach, otworzą tym samym obchody złotego jubileuszu klubu;
Czekamy na potwierdzenie udziału od jeszcze kilku Podróżników. Opowieściom będą towarzyszyły warsztaty, na których doświadczeni drogą podzielą się wiedzą i umiejętnościami z tymi, którzy dopiero na początku. Między innymi entuzjastki edukacji humanistycznej, założycielki szkoły “Radosna” w Dziedzicach, poprowadzą warsztat “Posągi świata”, dla dzieci 6-8 letnich, a Anna Jaklewicz , autorka jednej z prelekcji, podróżniczka, antropolog, archeolog, przeprowadzi warsztat o zaginionych cywilizacjach dla dzieci 8-10letnich. Przewidzieliśmy też warsztaty dla młodzieży, są one w fazie projektowania.
Każda podróż jest ważna. Od podróżnika zależy, jaki jej nada sens i czy pomoże mu ona odpowiedzieć na ważne pytania. Przekroczenie bezpiecznej granicy „mojego terytorium” pozwala się przyjrzeć Innym i samemu sobie z odległości, ucieszyć się: „O! jakże jesteśmy podobni, a jakże różni”. Różnica nie oznacza wartości, Inny nie znaczy lepszy ani gorszy – znaczy Inny. Podróżnik decyduje, jak tę różnicę wykorzysta dla swojego „Bycia W Świecie”.
„WłóczyKijki” zapraszają!
“Przyjdź i przyjrzyj się Innemu, a przez kolorowe szkiełko Innego – samemu sobie! Przyjrzyj się z życzliwością, szacunkiem i zaciekawieniem.”
Czas: 18. marca 2017 r.
Miejsce: Barlinek, Europejskie Centrum Spotkań, ul. Leśna 1.
Share the post "Zaproszenie na Festiwal Podróżników i Podróży “WłóczyKijki”- edycja 2017-"
Zawsze przed podróżą zabiezpiecz siebie i swój bagaż Ubezpiecz się